۹ آبان ۱۳۹۸

بعد از جراحی رینوپلاستی چه رخ می دهد ؟ ( قسمت دوم )

بعد از جراحی رینوپلاستی چه رخ می دهد ؟ ( قسمت دوم )

رویدادهای بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی رینوپلاستی ممکن است با شرایطی روبرو شوید که داشتن اطلاعات در مورد آنها شما را کمک می کند تا راحت تر روند بهبودی را طی کنید ، مقاله قبلی به برخی از رویدادها اشاره شده و در این مطلب سعی بر این است که به سایر رویدادهای بعد از جراحی بینی بپردازیم : 

هماتوم بعد از جراحی رینوپلاستی

هماتوم به خونی گفته می‌شود که در زیر پوست جمع می‌شود. این مورد نیز در بسیاری موارد بعد از جراحی بینی اتفاق می‌افتد و عموما به تدریج و همراه با کبودی و تورم بینی، برطرف می‌شود.


اطلاعات عمومی جراحی پلاستیک بینی 


سینوزیت بعد از جراحی

سینوزیت به وضعیتی گفته می‌شود که سینوس‌های بیمار ملتهب می‌شوند. التهاب سینوس‌ها موجب بروز مشکلات زیر می‌شود:

  • از دست دادن موقتی بویایی
  • تولید بیش از اندازه مخاط در بینی
  • تغییر در صدای بیمار

سینوزیت یکی از مشکلات شایع است که در بیماران مشاهده می‌شود. این مشکل را می‌توان به راحتی با تجویز آنتی‌بیوتیک و دیگر داروها برطرف کرد.


بیشتر بخوانید : جراحی بینی 


به جا ماندن جای زخم جراحی

به جا ماندن زخم جراحی، جزء عوارض جانبی تمامی‌ جراحی‌ها است، اما باید توجه داشته باشید که برش‌های ایجاد شده در جراحی زیبایی بینی بسیار کوچک هستند و به سختی قابل رویت هستند. شما با دنبال کردن تمامی ‌توصیه‌های پزشک که در مور اقدامات قبل و بعد از جراحی می‌شود، خطر به جا ماندن جای زخم جراحی را به حداقل برسانید.


حساسیت به لمس بینی بعد از جراحی

ممکن تا چند روز پس از جراحی، بینی شما نسبت به لمس کردن حساس باشد. در واقع در این مرحله، بینی شما تا حدی آسیب پذیر است که مکن است حتی گذاشتن عینک روی آن، بر نتایج نهایی عمل شما تاثیرات بدی بگذارد. این حساسیت بینی فقط تا مدتی ادامه دارد و به بیماران توصیه می‌شود در این زمان (خصوصا در هفته اول پس از جراحی) از دست زدن و مالش دادن بینی خود، خودداری کنند.


بیشتر بدانید : انواع جراحی بینی


گرفتگی بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

ممکن است بیمار بعد از جراحی احساس کند که بینی‌اش گرفته است. این حالت نیز بعد از جراحی کاملا طبیعی است. البته شما نباید سعی کنید که راه بینی خود را باز کنید، چرا که این کار موجب آسیب زدن به بینی شما می‌شود. پزشک شما، به شما خواهد گفت که چگونه بدون آسیب زدن به بینی، گرفتگی آن را برطرف کنید.


جلوگیری از بروز عوارض جانبی در حین و پس ازعمل بینی

لازم است که برای انجام جراحی بینی و کاهش ترس از عمل بینی، بیمار تحت بیهوشی عمومی ‌قرار گیرد و این احتمال وجود دارد که بیمار نسبت به مواد بیهوشی واکنش نشان دهد. البته بروز این حالت بسیار نادر است و به هر حال می‌توان آن را با کمک تیم متخصص کنترل کرد. برای آن که میزان درد و ناراحتی شما به حداقل برسد، لازم است اقدامات قبل از عمل بینی را انجام دهید ، شرح حال کاملی از سوابق پزشکی خود و همچنین شرایط فعلی و داروهایی که مصرف می‌کنید، به جراح خود بدهید. این اطلاعات هم برای جراح و هم متخصص بیهوشی بسیار مفید و کمک کننده است.