۶ آبان ۱۳۹۸

بعد از جراحی رینوپلاستی چه رخ می دهد ؟ ( قسمت اول )

بعد از جراحی رینوپلاستی چه رخ می دهد ؟ ( قسمت اول )

بعد از جراحی بینی با چه چیزهایی روبرو هستیم ؟ 

بعد از جراحی رینوپلاستی ممکن است با شرایطی روبرو شوید که داشتن اطلاعات در مورد آنها شما را کمک می کند تا راحت تر روند بهبودی را طی کنید ، در این مقاله به برخی از اتفاقات بعد از جراحی بینی می پردازیم :


تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی به علت از دست دادن آب بدن دمای آن تا ۳۷/۵ درجه بالا می رود که طبیعی می باشد ولی در صورت تب زیاد به پزشک مراجعه شود .


تسکین درد بعد از عمل جراحی بینی

برای اینکه درد بعد از عمل جراحی کاهش یابد لازم است از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید .


حالت تهوع بعد از جراحی بینی

برخی از بیماران، بلافاصله بعد از جراحی رینوپلاستی بینی ، حالت تهوع و سرگیجه دارند. این حالت‌ها عموما به خاطر اثر داروی بیهوشی و سایر داروهایی است که قبل از جراحی به بیمار تزریق شده‌اند. این حالت در طول روز به تدریج بهتر می‌شود و نهایتا کاملا برطرف می‌شود.


بیشتر بخوانید : جراحی بینی 


احساس درد بعد از جراحی بینی

احساس درد بعد از رینوپلاستی بینی، بسیار شایع است. به طور کلی، این درد در طی دوران ریکاوری به تدریج کمتر می‌شود. درد بیمار بعد از جراحی، خفیف است و به آسانی با داروهای مسکن قابل کنترل می‌باشد. در مواردی ممکن است درد بیمار شدید باشد که در این صورت از داروهای مسکن قوی‌تری استفاده می‌شود.


شستشوی بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

بعد از عمل جراحی تنفس کردن به علت بودن تامپون ها در بینی به سختی انجام می شود ولی برای اینکه این کار را راحت تر کنیم لازم است بینی خود را بشوییم . برای این کار از اسپری بینی استفاده کنید اما دقت داشته باشید که گچ بینی خیس نشود. به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار شستشو دهید .

تمیز کردن بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی اگر نیاز به تمیز نمودن بینی بود می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز نمایید. برای این کار یک گوش پاک کن را آغشته به این ماده نموده و به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید .

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم ، هر روز دو بار چربی روی بینی را آرام تمیزکنید زیرا در صورتی که بیمار این کار نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد.


بیشتر بخوانید : اطلاعات عمومی جراحی پلاستیک بینی


رفع کبودی بعد از جراحی رینوپلاستی

همه افراد بعد از عمل بینی دچار کبودی می شوند که نگران کننده نیست و معمولا تا ۱۰ روز از بین می رود اما بهتر است برای رفع کبودی بینی تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها کمپرس سرد و ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپون ها) از کمپرس گرم استفاده نمایید.


کاهش تورم

 

در هر نوع جراحی، بخصوص در عمل جراحی زیبایی بینی امکان بروز تورم و کبودی در صورت وجود دارد و این کبودی یا تورم می‌تواند تا ماهها باقی بماند. اگرچه این موارد بر روی نتیجه جراحی تاثیری نخواهد داشت، با اینحال وجود تورم می‌تواند ترسانند باشد و حضور شما در اماکن عمومی و برقراری ارتباطات اجتماعی را تا حدی محدود کند. بنابراین اجرای چند گام می‌تواند از مقدار تورم در اطراف محل جراحی بکاهد. بیایید نتیجه تجربیات ۲۰ ساله‌مان را به اختصار در رابطه با هر روش ببینیم :

سرتان را بالا بگیرید

با بالا گرفتن سر شما مقدار فشار به سر را می‌کاهید. حداقل سازی نیاز به خم شدن و بالا گرفنت سرتان حتی در زمان خوابیدن، به کمک نیروی جاذبه مقدار تورم را کاهش خواهد داد و استفاده از صندلی استراحت به شکلی به سمت عقب باشد نیز در دوره نقاهت توصیه می‌شود.

هر چه زودتر شروع به حرکت کنید

وقتی که فعالیت هایی چون پیاده روی، هر چه سریع تر آغاز شوند به گردش جریان خون کمک نموده و از تجمع آن در منطقه جراحی جلوگیری نموده و دوباره به سمت رگ‌های خونی جذب می‌شوند.

از فعالیت‌های بدنی اضافی خودداری نمایید

مشخص است که هر گونه فعالیت بدنی شدید نمی تواند به کاهش تورم کمک نماید و حتی در واقع به بدتر شدن زخم‌های جراحی می‌انجامد. بنابراین چنین فعالیتهایی را تنها پس از مشاوره با جراح و بهبود کامل زخم‌های جراحی می‌توان انجام داد.

از کمپرس سرد برای اطراف چشم استفاده کنید

کاربرد کمپرس سرد در اطراف چشمان و بدون اینکه لازم باشد که روی محل جراحی قرار داده شود، می‌تواند در کاهش تورم اطراف این منطقه موثر باشد و چنین کاری را باید به شکل ۳ مرتبه در روز و هر مرتبه به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید تا از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار باشد.


خونریزی بعد از جراحی رینوپلاستی 

وقتی بینی مسدود گردد غدد بینی ترشح موکوز را افزایش می دهند مانند وقتی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از عمل جراحی، ترشحات موکوزی افزایش می یابند و ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد.

در صورت ایجاد خون ریزی طوری دراز بکشید که سرتان بالا تر از سطح بدن باشد و بروی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. با ادامه خونریزی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید .


انتخاب جراح بینی اصفهان