۳ آبان ۱۳۹۸

نحوه استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

نحوه استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

طریقه عینک زدن بعد از عمل بینی

افرادی که برای ضعیفی چشم از عینک استفاده می کنند باید توجه کنند که بعد از جراحی بینی ، عینک نباید بر روی بینی قرار گیرد و می توانند عینکشان را با یک چسب به پیشانی خود نصب کنند و در صورت عینکی نبودن ، تا دو ماه از زدن عینک خودداری کنند . استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، اشکالی ندارد .


اسپلینت بینی

 پرسش مشترک اکثر بیماران این است که چه مدت پس از رینوپلاستی می‌توان عینک زد؟

پاسخ این پرسش بستگی به نوع تغییراتی دارد که در عمل ایجاد شده است. چون در طول عمل استخوان‌های بینی شکسته می‌شود، اگر هر ضربه‌ای به کنار بینی وارد شود، منجر به جابجا شدن استخوان‌ها خواهد شد.

بیمارانی که نگران این موضوع بعد از عمل جراحی بینی هستند، باید بدانند که در هفته نخست پس از جراحی که اسپلینت روی بینی وجود دارد، می‌توانند با خیال راحت عینک بزنند. 


بیشتر بخوانید : جراحی بینی 


لنز

برای کسانی چشم‌های بسیار ضعیفی دارند بطوریکه که بدون عینک فعالیت‌های روزانه برایشان سخت می‌شود یا افرادی که در طول روز ساعات بسیاری مطالعه می‌کنند یا با کامپیوتر کار می‌کنند پس از عمل جراحی بینی استفاده از لنز طبی، درصورت رعایت بهداشت لنز، گزینه بسیار عالی، بدون درد و آسیب به بینی است.

اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا چشم و لنز مطابق شوند، برای این منظور بهتر است استفاده از لنز را چند هفته قبل از عمل بینی آغاز کنند.

جراحی لیزیک

یکی از پرسش‌های بیماران رینوپلاستی این است که اگر لازم باشد جراحی لیزیک انجام دهند، کدام جراحی را باید اول انجام داد، لیزیک یا رینوپلاستی؟ در پاسخ باید گفت که اگر اول چشم‌ها عمل شود، یک ماه بعد می‌توان جراحی بینی را انجام داد.

بنابراین بافت‌های چشم حین جراحی بینی هیچ آسیبی نمی‌بیند و بیمار می‌تواند دوره نقاهت پس از رینوپلاستی را بدون عینک زدن در آرامش سپری کند.


بیشتر بدانید : اطلاعات عمومی بعد از جراحی پلاستیک بینی 


فریم سبک و بدون پل

از آنجایی که عینک دقیقا بروی ناحیه پل فشار وارد می‌کند، باعث درد و تغییر شکل استخوان بینی در این ناحیه می‌شود. در صورتی که بیمار راهی به جز استفاده از عینک نداشته باشد بهتر است در ماه‌های اولیه که هنوز استخوان بینی نرم است از فریم های سبک و بدون پل استفاده کند تا فشار کمتری به بینی وارد شود.


"استفاده

عینک آفتابی

برای عینک آفتابی نیز باید به نکات ذکر شده درباره عینک طبی توجه کرد. بهتر است بیماران تا بهبودی کامل بخیه‌ها از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنند، زیرا نور آفتاب باعث تیره شدن جای بخیه‌ها می‌شود.


انتخاب جنس فریم مناسب

برخی بیماران به فریم حساسیت دارند. یکی از شایع‌ترین آلرژی‌ها حساسیت به نیکل است که باعث راش پوستی در ناحیه‌های تماس با بینی می‌شود. اگر به نیکل آلرژی دارید، فریم پلاستیکی یا تیتانیومی خریداری کنید.

فریم تیتانیومی بهترین گزینه برای افراد دارای حساسیت به نیکل است، اما اگر باز هم حساسیت برطرف نشود، باید فریم پلاستیکی را امتحان کرد. فریم استیل ضدزنگ نیز به این افراد توصیه می‌شود، چون برخی بیماران به پلاستیک نیز حساسیت دارند.

برخی به پدهای بینی روی فریم فلزی آلرژی دارند. اکثر این پدها از سیلیکون یا استات ساخته می‌شود، البته پلی وینیل کلراید (PVC)، نیکل، تیتانیوم یا لاستیک نیز در ساخت پدهای عینک به کار برده می‌شود.

سیلیکون گاهی مشکل‌ساز می‌شود، بعضی سیلیکون‌ها، مانند سیلیکون‌های پزشکی، ضدحساسیت هستند، اما اکثر سیلیکون‌ها از نوع ساده‌اند و به بروز واکنش‌های آلرژیک دامن می‌زنند.  نشانه اصلی حساسیت به پد بینی راش پوستی است که دور بینی در محل تماس پد با صورت ایجاد می‌شود.


چسب زدن به پیشانی

خوشبختانه روش‌های متعددی برای رفع این مشکلات وجود دارد. برای مثال می‌توانید پل را به پیشانی بچسبانید، تا پدها با بینی تماس نداشته باشد و به این ترتیب حساسیتی هم ایجاد نشود.

البته پوست اکثر افراد چرب است و چسب بعد از چند بار گذاشتن و برداشتن شل می‌شود و دیگر به پوست نمی‌چسبد. همچنین می‌توانید عینک‌هایی خریداری کنید که تکیه‌گاه آن روی گونه است یا این نوع عینک را خودتان با استفاده از سنجاق سر درست کنید . 

به این ترتیب وزن عینک روی بینی قرار نمی‌گیرد، فقط هنگام برداشتن و زدن عینک مراقب چشم‌هایتان باشید.


"نگهدارنده

نگهدارنده NoseComfort

برای نگه داشتن عینک می‌توانید از وسیله‌ای به نام نوزکامفورت (NoseComfort) استفاده کنید. NoseComfort اجازه نمی‌دهد که عینک با پوست تماس داشته باشد و به این ترتیب مشکل تحریک و حساسیت پوست حل می‌شود.

کافی است NoseComfort را مانند هدبند دور سر بیاندازید، قلاب متصل به این هدبند روی بینی قرار می‌گیرد. به جای آن که عینک را روی پل بینی بگذارید، آن را به قلاب گیر بدهید.


انتخاب جراح بینی اصفهان