۹ خرداد ۱۳۹۸

انواع لیفت صورت

انواع لیفت صورت

انواع لیفت صورت

با پیشرفت روزافزون علم عمل «لیفت» صورت هم با پیشرفت‌های قابل توجهی روبرو شده و به‌ جز با عمل جراحی می‌توان با روش‌هایی مثل لیفت صورت با نخ، هایفوتراپی، لیفت صورت با آر.اف (RF) و آندوسکوپی است.

عمل جراحی لیفت صورت

عمل جراحی لیفت صورت چیست

عمل جراحی «لیفت» صورت یک روش تهاجمی و تا اندازه‌ای پردردسر است که به دنبال آن بیمار به یک دوره یک تا سه ماهه برای بهبودی کامل از عوارض عمل نیاز دارد. در این روش لیفت صورت برش‌هایی در نواحی خط مو، فک و گوش‌ها جهت عقب بردن و کشیدن پوست انجام می‌شود. عمل جراحی لیفتینگ صورت که در افراد بالای ۴۰ سال انجام می‌شود را هم می‌توان با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن، بلفاروپلاستی (کشیدن پوست پلک‌ها)، لیفتینگ ابرو و پیشانی به‌طور هم‌زمان انجام داد. سن متقاضی، جنس پوست، میزان کشیدن پوست و عضلات زیر پوست همگی بر نتیجه عمل موثرند. با این ‌همه با توجه به تهاجمی بودن هر نوع عمل جراحی این عمل معایب خاص خودش را دارد. در موارد خاص عوارضی مثل:

  • جمع شدن مایعات در زیر پوست
  • هماتوم (جمع شدن خون در زیر پوست که باید تخلیه شود)
  • بی‌حسی یا حس سوزش
  • درد
  • جای زخم
  • آسیب به اعصاب به صورت موقت
  • شکل نامتقارن صورت و زخم‌هایی که به درستی‌ترمیم نمی‌شود در عمل جراحی لیفت صورت محتمل است.

لیفت صورت به روش آندوسکوپی؛ یک روش مطمئن برای جوانترها

اگر سن‌و‌سال چندانی ندارید و در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی هستید ولی به دلیل چروک و افتادگی زودرس در قسمت میانی پوست صورتتان بدتان نمی‌آید یکی از روش‌های لیفت صورت را انتخاب کنید پیشنهاد ما به شما لیفت صورت به روش «آندوسکوپی» است. لیفت صورت به روش آندوسکوپی یک روش کمتر تهاجمی با خطرات کمتر و زمان بهبود کوتاه مدت است که از طریق ایجاد برش‌های کوچک به اندازه قطر یک نی نوشیدنی در پوست سر بالای خط ابرو، زیر پلک‌ها، بالای گوش و داخل دهان انجام می‌شود. در این روش اجزای صورت مانند پوست، چربی و عضله از استخوان جدا شده و کشیده می‌شوند که در نتیجه ظاهر پوست از دهان به بالا صاف‌تر می‌شود.

لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ؛ یک عمل ساده سرپایی

حالا دیگر برای داشتن پوستی صاف و بدون چروک نیازی نیست که لزوماً خودتان را به تیغ جراحی بسپارید. در سال‌های اخیر یکی از روش‌های مدرن و پرطرفدار برای زیبایی و جوان شدن «لیفت صورت با نخ» است. در این روش برای از بین بردن چروک‌های صورت به صورت سرپایی با یک برش کاملاً کوچک در بخش «تمپورال» سر یعنی قسمت موهای جلوی گوش در بخش درم پوست نخ‌های مخصوص جاسازی می‌شوند. جنس نخ‌ها معمولاً از «پلی‌پروپیلن» است که سازگاری خاصی با بدن دارند و از جنس همان نخ‌هایی که سال‌هاست در جراحی‌های بزرگ مثل جراحی قلب و چشم استفاده می‌شود. ماندگاری لیفتینگ با این روش حدود دو تا سه سال است. در روش لیفت صورت با نخ،معمولاً از دو نوع نخ استفاده می‌شود؛ نوع «ساده» آن برای نواحی گردن، اطراف چشم، دور دهان و پیشانی استفاده می‌شود. نوع «خاردار» آن برای لیفت فک و گونه کاربرد دارد و به دلیل داشتن خار اثر خود را در همان لحظه نشان می‌دهد. این نخ‌ها در صورت ثابت می‌شوند و حرکت نمی‌کنند.

لیفت صورت با RF؛ یک روش سریع و بدون درد

یکی دیگر از روش‌های مدرن و بدون درد و خونریزی لیفت صورت از بین بردن چین‌وچروک‌ها به روش «RF» و با تأثیر امواج الکترومغناطیس بر روی لایه میانی پوست یا «درم» است. در روش آر.اف امواج الکترومغناطیس روی سلول‌های کلاژن اثر گذاشته و آن‌ها را وادار به بازسازی و تکثیر می‌کند. خانم‌های شیرده و باردار، افرادی که در ناحیه صورت و گردن پروتز فلزی دارند و کسانی که از باتری قلب استفاده می‌کنند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. روش «آر.اف» هیچ عارضه‌ای ندارد و قرمزی حاصل از آن در ناحیه مورد نظر بعد از چند ساعت برطرف می‌شود.

هایفوتراپی؛ روش جدید لیفت صورت بدون جراحی با لیزر

هایفوتراپی؛ روش جدید لیفت صورت بدون جراحی با لیزر

در «هایفوتراپی» به عنوان یکی از مدرن‌ترین و جدیدترین روش‌های لیفتینگ صورت،‌پزشک به جای استفاده از تیغ جراحی با استفاده از امواج مافوق صوت بدون کوچک‌ترین درد و عارضه و کمترین زمان لازم (۲۰ تا ۴۰ دقیقه) برای نقاهت پوست، شما را از شر چین‌و‌چروک و افتادگی رها می‌کند. در این روش هم مثل «RF» از امواج الکترومغناطیس استفاده می‌شود با این تفاوت که در این روش RF برای رسیدن امواج به لایه میانی پوست سطح پوست در اثر دمای بالا معمولاً آسیب می‌بیند اما در روش «هایفوتراپی» این عارضه اتفاق نمی‌افتد. برای مشاهده تأثیر «هایفوتراپی» به زمان نیاز است و معمولاً ۳ تا ۶ ماه بعد از انجام عمل تأثیر واقعی آن مشخص می‌شود و اثرش تا حداقل یک سال دوام دارد. با این همه اگر باردار یا مبتلا به دیابت پیشرفته هستید، در ناحیه درمان پروتز فلزی دارید، دچار عفونت فعال مثل تبخال در ناحیه درمان هستید و یا سنتان زیر ۳۰ سال است «هایفوتراپی» برای شما روش مناسبی نیست. لیتفینگ پوست به روش هایفوتراپی روشی ایمن است که برای جوان‌سازی و لیفتینگ پوست صورت، گردن، دکلته و بازوها و … کاربرد دارد. در «هایفوتراپی» از عوراضی مثل عفونت، برش، جای برش‌ها و زخم‌های ناشی از آن خبری نیست.

مینی‌لیفت صورت؛ جوان‌سازی قسمت میانی صورت

در روش جراحی «مینی‌لیفت» که با بیهوشی کامل انجام می‌شود جوان‌سازی در قسمت میانی صورت به خصوص گونه‌ها انجام می‌شود. در روش مینی‌لیفت صورت نیز برش‌هایی در سطح پوست ایجاد می‌شود و بعد از اعمال تغییرات لازم در عضلات و کشیدن پوست، پوست را به استخوان متصل می‌کنند و مازاد پوست را برش داده و جدا می‌کنند. عمل جراحی مینی لیفت صورت اگر توسط پزشک متبحر انجام شود معمولاً عارضه قابل توجهی ندارد.


آقای دکتر مهدی راستی اردکانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
کانال تلگرام : dr_mehdirasti
ارتباط با مطب :clinic_drmehdirasti@