۱۲ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای جامع جراحی زیبایی بینی

راهنمای جامع جراحی زیبایی بینی

سوالات متداول

جراحی زیبایی بینی | راینوپلاستی که نام دیگر عمل زیبایی بینی است، در این عمل، شکل بینی تغییر نموده و مشکلات تنفسی برطرف می گردد. بیشتر مردم برای بهبود شکل ظاهری بینی این جراحی زیبایی پلاستیک را انجام می دهند، و جراح زیبایی بینی، ظاهر بینی را با توجه به شکل کلی صورت بهبود می بخشد. در این مقاله نگاهی کامل به سوالات متداول پرسیده شده توسط بیماران می پردازیم.

راینوپلاستی (رینوپلاستی) چسیت؟

هنگامیکه کلمه راینوپلاستی به گوش می رسد. بیشتر مردم آنرا به جراحی بینی نسبت می دهند تنها به دلیل اینکه معنی واقعی خود کلمه(rhino)، بینی یا هر چیزی وابسته به بینی است و از کلمه (rhin) که یک کلمه یونانی است مشتق شده است. در تعریف راینو پلاستی می توان گفت که بسادگی یک جراحی پلاستیک زیبایی است که به جهت بهبود نافرمی ها و مشکلات بینی انجام میشود. جراحی زیبایی بینی به دو دلیل مهم انجام می شود. دلیل اول بخاطر رفع و بهبود مشکلات تنفسی است و دلیل دوم برای بهبود زیبایی است.

آیا جراحی راینوپلاستی یا زیبایی بینی برای من مناسب است؟

با وجود اینکه جراحی زیبایی بینی(راینوپلاستی) در اغلب اوقات یکی از مشکل ترین جراحی های پلاستیک محسوب می شود، در عین حال یکی از جراحی هایی است که دارای تکنیک های متنوع با توجه به مشکل بیمار میباشد. این جراحی تقریبا به همه کسانی که نسبت به شکل بینی خود حساس هستند اجازه می دهد تا به راحتی بیشتر مشکلات ظاهری یا درمانی (انحراف بینی) خود را درمان نمایند.

هزینه عمل زیبایی بینی چقدر است؟

زمانیکه میخواهید هزینه تمام شده
جراحی راینوپلاستی
 (
جراحی زیبای بینی) را بدانید، دو هزینه پایه اولیه را باید در نظر بگیرید:

  • دستمزد جراح
  • هزینه کلینیک یا بیمارستان

بطور متوسط، دستمزد جراح بیشترین مقدار کل هزینه را شامل میشود، که کاملا جدا از هزینه کلینیک یا بیمارستان میباشد. دقت داشته باشید که شما تمام هزینه ها را یکجا پرداخت می کنید به عنوان مثال اگر هزینه کل جراحی بینی شما ۴٫۵ میلیون تومان باشد مبلغ ۱٫۵ میلیون تومان آن متعلق به کلینیک و مابقی دستمزد جراح میباشد. با توجه به مکان زندگی شما هزینه های کلینیک یا بیمارستانی که جراح، عمل زیبایی را در آنجا انجام میدهد کاملا متفاوت میباشد.

چگونگه جراح زیبای بینی خود را انتخاب کنیم؟

بلاخره شما تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اید و حال می خواهید یک جراح مناسب و توانا را برای انجام جراحی زیبایی تان انتخاب نماید. گاهی اوقات نمی دانیم که چه سوالاتی را باید از جراح خود بپرسیم که نشان دهنده شایشتگی جراح باشد. در اینجا چندین سوال استاندارد که هر دکتری باید توانایی پاسخ دادن به آن را به سادگی داشته باشد، جهت اطلاع رسانی به شما در زیر آورده شده است:

تفاوت بین جراحی بسته و جراحی باز بینی چسیت؟

مهم نسیت که بیمار به کدام نوع جراحی زیبایی بینی نیاز دارد، جراح بصورت معمول از یکی از این دو تکنیک اصلی برای عمل بینی استفاده خواهد نمود.

انحراف بینی چیست؟

تیغه بینی دیواره ای است که دو حفره سمت راست و چپ بینی را از یکدیگر جدا می کند. تیغه بینی از غضروف در جلوی بینی و از استخوان در پشت بینی تشکیل شده است. بطور ایده آل، بهتر است این تیغه صاف باشد تا جریان هوا در دو حفره بینی بخوبی جریان داشته باشد. اما در صورتیکه این تیغه کج یا دارای ناهنجاری باشد، یک حفره بینی بسیار باریک شده و در نتیجه سبب انسداد آن می شود.

سپتو پلاستی با راینوپلاستی چه تفاوتی دارد؟

تیغه بینی دیواره ای است که دو حفره سمت راست و چپ بینی را از یکدیگر جدا می کند. تیغه بینی از غضروف در جلوی بینی و از استخوان در پشت بینی تشکیل شده است. بطور ایده آل، بهتر است این تیغه صاف باشد تا جریان هوا در دو حفره بینی بخوبی جریان داشته باشد. اما در صورتیکه این تیغه کج یا دارای ناهنجاری باشد، یک حفره بینی بسیار باریک شده و در نتیجه سبب انسداد آن می شود.

جراحی ترمیمی بینی چیست؟

جراحی ترمیمی(ریوژن، ثانویه) یک فرایند جراحی برای ترمیم شکل و کارکرد بینی که قبلا مورد عمل جراحی قرار گرفته است اتلاق می شود. البته به منظور برطرف نمودن نقص های مادرزادی نیز میباشد. برخی از مردم بعد از اولین جراحی خود متاستفانه دچار مشکل در عملکرد بینی مانند نفس کشیدن، بویایی و … می شوند و یا حتی از نتیجه ظاهری جراحی اولیه خود کمال رضایت را ندارند.

جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

قبل از پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا اطلاعاتی درباره ساختار بینی داشته باشیم. بینی شامل استخوان و غضروف میباشد. بنابراین اگر شکل بینی دارای اسکلت استخوانی که برآمده به شکل قوز و از غضروف های محکمی باشد این نوع بینی را استخوانی یا غضروفی می نامیم. بینی های استخوانی همچنین دارای پوست نازکتری هستند و همین امر سبب میشود تا جزئیات ساختار بینی بیشتر قابل رویت باشند.

جراحی بینی گوشتی چگونه است؟

قبل از اینکه درباره جراحی بینی گوشتی صجبت کنیم ابتدا بهتر است بدانیم چه نوع بینی هایی گوشتی هستند. کلا به تمام بینی هایی که دارای پوست ضخیم، غدد سبابه فراوان به همراه غضروف های نازک یا ضعیف می باشند بینی گوشتی نامیده می شود. در اینگونه از بینی ها معمولا نوک بینی به سمت پایین تمایل دارد و آلا(یا همان باله های بینی) باز و ضخیم هستند.

آیا جراحی بینی در افراد دیابتی امکان پذیر است؟

بله،یکی از مسائل مهم در جراحی میزان قند خون است .به دلیل مشکلاتی که پس از جراحی برای این بیماران ممکن است پیش بیاید ،باید این بیماری قبل از عمل و در حین عمل کنترل شود .
برای شروع باید مصرف قند در این بیماران به طور کلی حذف شود و سه وعده غذایی فرد به شش وعده ی غذایی تبدیل شود، زیرا در این صورت انسولین کمتری برای سوزاندن قند موجود در هر وعده ی غذایی مصرف می شود.
بیماران دیابتی باید در رژیم غذایی خود مصرف سبزیجات و میوه های تازه،غلات ،حبوبات و نان های سبوس دار را جای دهند

سن مناسب برای عمل بینی چه سنی میباشد؟

حداکثر سن برای انجام عمل بینی بستگی به سلامت عمومی شخص دارد. اما از آنجایی که در سنین بالای ۶۰ سال، ترمیم با تأخیر انجام می شود و احتمال بروز عوارض بیشتر است انجام جراحی برای افراد بالای ۶۰ سال انجام نمی دهیم.
جراحی (پلاستیک) زیبایی بینی در سنین پایین می تواند روی رشد صورت تاثیر بگذارد. در صورتی که قبل از اتمام فرآیند رشد، غضروفهای بینی دستکاری شود، ممکن است انجام عمل جراحی روی رشد صورت تاثیر منفی بگذارد. زیرا بخشی از غضروفهای داخل بینی فرایند رشد صورت را فرماندهی و هدایت می کنند. به همین علت، انجام جراحی بینی برای خانمهای کمتر از ۱۶ سال و آقایان کمتر از ۱۸ سال نباید انجام شود.

برای جراحی زیبایی یا جراحی پلاستیک بینی محدودیت سنی وجود دارد. جراحی بینی را تنها در صورتی می توان انجام داد که فرد رشد بینی و صورتش تکمیل شده باشد. در سنین زیر ۱۵ و ۱۶ سال رشد بینی و صورت کامل نشده و به همین علت، دستکاری روی بینی می تواند اثر منفی بر روی آن بگذارد. بنابراین عمل بینی نتها در سنین مجاز انجام میشود.

چه مدت بعد از جراحی بینی باید چسب بزنیم؟

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، برای کاهش تورم و شکل دهی به بینی ، از چسب مخصوص بینی بر روی آن استفاده می شود. در ۴ هفته اول پس از جراحی زیبایی، زدن چسب به شکل دهی بینی کمک شایانی می کند و پس از آن چسب زدن به جهت کاهش تورم بینی انجام می شود و همچنین سبب تسریع در چسبیدن پوست بینی به غضروف می شود.
مدت زمان چسب زدن از حدود یک تا شش ماه متغییر است و بستگی کامل به ضخامت پوست بینی بیمار دارد. در مراجعه کنندگانی که پوست آنها نازک و شفاف است توصیه می شود که حداقل تا یک ماه چسب بزنند و به مراجعه کنندگانی که دارای پوست ضخیم تری هستند توصیه ما بر ادامه چسب زدن تا حداقل ۶ می باشد.

چه مدت بعد از عمل بینی می توان جراحی ترمیمی را انجام داد؟

در پاسخ به این پرسش عرض می کنم که به طور میانگین تنها ٨ تا ١٠ درصد بیماران نیاز به ترمیم بینی می یابند و بهترین زمان برای انجام این جراحی معمولا یکسال بعد از جراحی اولیه است. دلیل این فاصله زمانی این است که نتیجه جراحی اولیه کاملا مشخص شود.

بهترین فصل عمل زیبایی بینی کدام است ؟

اگر شما تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی گرفته اید و قصد تعیین وقت جراحی را دارید. چندین دلیل و مزیت برای انجام جراحی تان در زمستان و اوایل بهار وجود دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

آیا جراحی بینی می تواند همراه با درمان ارتدنسی انجام شود؟

به طور کلی درمان ارتودنسی باعث می شود تغییراتی در فاصله بین لب و بینی و موقعیت لب ها و زاویه بینی و لب ایجاد شود. از نکات مهمی که جراح بینی در جراحی زیبایی بینی ،به آن اهمیت می دهد، رابطه بین لب و فرم بینی می باشد. پس تغییرات ایجاد شده بر فرم لب بعد از درمان ارتودنسی، در تصمیم جراح بینی در رابطه با نحوه جراحی بینی فرد تاثیر بسزایی دارد. اگر ابتدا جراحی بینی صورت گیرد و بعد از آن درمان ارتودنسی را آغاز نمایید، امکان دارد در زمان تنظیمات براکت ها بر روی دندان ها، به بینی و صورت فرد فشار وارد شود و بخیه های ناشی از جراحی بینی باعث ناراحتی فرد شود.

درمان فک و جراحی بینی به چه صورت خواهد بود؟

افرادی که فک پایین آن ها عقب رفته باشد، و تمایل به جراحی بینی دارند، ابتدا باید عقب رفتگی فک پایین را درمان نمایند و بعد از آن اقدام به جراحی زیبایی بینی نمایند. زمانی که جراحی بینی بعد از رفع مشکل عقب رفتگی فک پایین، انجام شود، فرد دیگر احساس نمی کند که بینی آن بزرگ است و احساس مطلوبی خواهد داشت. زیرا عقب رفتگی فک باعث می شود تا فرد به اشتباه احساس بزرگی بینی نماید و در این حالت بعد از جراحی بینی نیز احساس خوبی نخواهد داشت.

در صورتی که فک بالای فرد ایراداتی داشته باشد و نیاز به جراحی باشد، فرد ابتدا باید فک بالا را درمان نماید و بعد از یک سال اقدام به جراحی زیبایی بینی جراحی زیبایی بینی نماید. جراحی فک بالا بر روی نتیجه جراحی بینی تاثیرات بسیار مهمی دارد.

اقدامات مهم قبل از جراحی زیبایی بینی چه مواردی هستند؟

جراحی زیبایی بینی(راینوپلاستی | رینوپلاستی) می تواند بسیار کوتاه باشد و مدت زمان آن از ۱٫۳۰ تا ۴ ساعت متغیر است البته همه اینها بستگی به پیچیدگی جراحی بینی دارد. اما تمامی مراحل از مشاوره، زمانبندی برای جراحی و بهبودی بعد از جراحی نیازمند زمان بیشتری است. جراحی زیبایی بینی جزء مجبوب ترین و معمول ترین نوع جراحی زیبایی است اما شما نباید کارهای لازم که باید برای آماده سازی خود برای جراحی انجام دهید را سبک بگیرید.

مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی چه مواردی هستند؟

همانطوریکه می دانید جراحی زیبایی بینی اغلب شامل تغییرات اساسی در استخوان و غضروف ها می شود، بنابراین ممکن است بدن انسان زمان طولانی تری نیاز به ترمیم و درمان خود داشته باشد. معمولا زمان بهبودی بعد از جراحی بینی حدود دو هفته می باشد، اما بدلیل اینکه درمانها و تغییرات در بیماران مختلف، متفاوت است، همین امر سبب می شود که زمان بهبودی در بیماران نیز متفاوت باشد. زمان بهبودی شما بستگی به چندین عامل متفاوت دارد که شامل موارد زیر میباشند:

تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی چیست؟

زمانیکه برای جراحی راینوپلاستی آماده شدیم و روز جراحی مشخص شد، جراح شما داشتن تغذیه سالم قبل از جراحی را توصیه می کند. رعایت توصیه های پزشک به کم نمودن خطرات و پیچیدگی هایی در حین عمل بینی را کمک می کند. همچنین رعایت تغذیه مناسب به افزایش سریع روند بهبودی بعد از عمل زیبایی بینی کمک شایانی می کند.

دکتر مهدی راستی اردکانی

 جراح بینی اصفهان

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری و تماس با مطلب به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

اگه سوالی دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها ارسال نمایید.

در صورت مفید بودن مطلب را با دوستان به اشتراک بگذارید.