۱۸ مرداد ۱۳۹۹

درد بینی بعد از عمل | میزان درد بینی بعد از عمل بینی

درد بینی بعد از عمل | میزان درد بینی بعد از عمل بینی

یکی از سوالات پر تکرار بیمارانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی دارند درد بینی بعد از عمل می‌باشد. در این مقاله به بررسی میزان درد بینی بعد از عمل می‌پردازیم تا متوجه شوید آیا عمل بینی درد دارد یا خیر ؟

آیا عمل بینی درد دارد ؟

جراحی بینی (جراحی رینوپلاستی) یکی از حساس ترین نوع جراحی زیبایی به حساب می‌آید. با توجه به حساس بودن آن نسبت به سایر نوع های جراحی زیبایی، از نظر تکنیک جراحی این نوع عمل در سال های گذشته تغییرات بسیاری داشته است.

برای مثال در گذشته برای تغییر شکل تیغه بینی جراح بینی به ناچار با ایجاد شکستگی هایی در بینی به تغییر فرم تیغه بینی اقدام می‌کرد. اما در حال حاظر جراح بینی به وسیله ابزاری به برش و شکل دهی تیغه بینی به جای ایجاد شکستگی در تیغه اقدام می‌نماید.

این روند تغییر در تکنیک جراحی کمک کننده در میزان درد پس از جراحی زیبایی بینی (جراحی رینوپلاستی) و حتی ورم بینی داشته است.

اما اگر بخواهیم به پاسخ سوال فوق در ارتباط با درد پس از جراحی بینی بپردازیم. لازم است بگوییم معیار داشتن درد پس از عمل بینی به عوامل گوناگونی بستگی دارد :

  1. تکنیک جراحی
  2. نوع بینی
  3. آستانه درد بیمار
  4. سن بیمار
  5. میزان تغییرات بینی
  6. جنس پوست بینی

همانطور که در لیست بالا گفته شد. داشتن درد پس از عمل زیبایی بینی (عمل رینوپلاستی) به عوامل ذکر شده بستگی دارد. پس امکان دارد بعضی بیماران پس از عمل رینوپلاستی خود ذره ای درد را تجربه نکنند. در طرفی دیگر نیز امکان دارد بیمارانی باشند که پس از عمل زیبایی بینی خود میزانی قابل توجه درد در ناحیه بینی و اطراف آن تجربه کنند.

 

راه کاهش درد پس از عمل بینی

اگر پس از جراحی زیبایی بینی خود درد در ناحیه بینی و اطراف آن داشتید. لازم است تا سر خود را بیشتر به سمت بالا بگیرید. این کار باعث می‌شود تا خون بیشتری در ناحیه سر شما جمع شود و میزان درد را کاهش بدهد.

همچنین استفاده از کمپرس یخ نیز به کم کردن درد ناشی از عمل زیبایی بینی در کنار کم کردن ورم بینی کمک کننده می‌باشد. برای این منظور لازم است تا پس از جراحی به مدت ۳ الی ۴ روز از کمپرس یخ بر روی اطراف بینی خود استفاده نمایید.

این کار علاوه بر تسکین درد به کاهش ورم بینی و کبودی به وجود آمده پس از جراحی کمک می‌کند.

نکته آخر

در انتها اگر با راه های بالا درد بینی شما کاهش نداشت. می‌توانید با مشورت جراح بینی خود از قرص های مسکن برای از بین بردن درد بینی استفاده نمایید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید به طور معمول درد بینی برای عده ای کم از بیماران اتفاق می‌افتد و پس از چند روز بعد از جراحی درد از بین می‌رود.